Sunt minuni ale Mântuitorului care vindecă trupul, dar care lasă în urmă o lumină pentru suflet. Vindecarea omului cu mâna uscată în zi de odihnă este una dintre ele, o întâmplare scurtă, dar plină de înțeles, pe care Biserica o pomenește cu adâncă evlavie.
S-a petrecut într-o sinagogă, sâmbăta, sub ochii celor care căutau nu mântuirea, ci un motiv de învinuire. Și totuși, dintr-un singur cuvânt, o mână moartă a prins din nou viață. Hai să vedem ce ne spune nouă, celor de astăzi, această minune.
Unde găsim în Evanghelie vindecarea omului cu mâna uscată
Această minune nu este o istorisire izolată, ci una mărturisită de trei evangheliști deodată. O găsim la Matei (12, 9-13), la Marcu (3, 1-6) și la Luca (6, 6-11), semn că Biserica i-a dat de la început o însemnătate aparte.
Întâmplarea are loc într-o sinagogă, într-o zi de sâmbătă, ziua de odihnă a evreilor. Acolo se afla un om a cărui mână dreaptă era „uscată”, adică atrofiată, neputincioasă, fără putere de muncă. Era un om obișnuit, prins în suferința lui tăcută, fără să bănuiască ce avea să i se întâmple.
Cum s-a petrecut minunea Mântuitorului
O singură poruncă a fost de ajuns. Iisus Hristos îl cheamă pe om în mijlocul tuturor și îi spune simplu: „Întinde mâna ta.” Iar mâna i s-a făcut sănătoasă pe loc, întreagă ca și cealaltă.
Fariseii Îl pândeau cu răutate, doar-doar L-ar prinde vindecând sâmbăta, ca să aibă temei de pâră. Dar Domnul le pune o întrebare care îi lasă fără răspuns: se cuvine în ziua de odihnă a face bine sau a face rău, a scăpa un suflet sau a-l pierde?
Și le amintește un lucru pe care îl făceau toți. Dacă o oaie cade în groapă sâmbăta, oricare dintre ei se grăbește să o scoată. Cu atât mai mult atunci se cuvine să fie izbăvit un om.
De ce a vindecat Iisus tocmai în ziua de odihnă
Nu a fost o întâmplare, ci o lecție. Mântuitorul vindecă tocmai sâmbăta pentru a arăta că mila și facerea de bine nu se opresc niciodată, fiindcă „sâmbăta a fost făcută pentru om, nu omul pentru sâmbătă”.
Fariseii păstrau cu strictețe rânduiala, dar pierduseră dragostea dinăuntrul ei. La Marcu se spune un lucru rar întâlnit, că Iisus i-a privit cu mâhnire, întristat de împietrirea inimii lor.
Iar minunile lui Iisus arată mereu același lucru. Litera Legii fără milă rămâne goală. Domnul nu strică ziua de odihnă, ci îi descoperă adevăratul rost, întoarcerea spre Dumnezeu și spre aproapele.
Ce ne învață vindecarea omului cu mâna uscată pentru viața noastră
„Mâna uscată” suntem adesea noi înșine. Este icoana sufletului amorțit de păcat, de nepăsare sau de teama de gura lumii, care nu mai are putere să facă binele.
Această vindecare a omului cu mâna uscată ne cheamă să nu amânăm fapta bună și să întindem și noi mâna uscată a sufletului spre Hristos, cu credință și ascultare. Omul a întins mâna deși părea cu neputință, iar harul a împlinit restul. Aceasta este conlucrarea omului cu Dumnezeu, tu faci pasul mic, El face minunea.
Pentru noi, ziua de odihnă este duminica, ziua Domnului. O cinstim cu adevărat nu doar prin odihna trupului, ci prin Sfânta Liturghie, rugăciune în familie și fapte de milostenie, un cuvânt bun, ajutorul dat unui vecin sau o vizită la cel bolnav.
Trei gânduri de păstrat din această minune
Iată esența pe care merită să o ții minte din toată întâmplarea:
- Hristos vindecă desăvârșit, dintr-o singură atingere a cuvântului Său.
- Binele nu are zi de odihnă, mila se poate face oricând și oriunde.
- Întinde-ți mâna spre El, chiar și când ți se pare cu neputință.
Vindecarea omului cu mâna uscată în zi de odihnă nu este doar o amintire de demult, ci o chemare vie pentru fiecare dintre noi. Ne arată un Dumnezeu căruia I se face milă mai presus de orice rânduială omenească.
Astăzi, întrebarea Mântuitorului ne privește direct. Câtă vreme avem putere să facem binele, să nu îl amânăm pentru mâine. Întinde-ți mâna, oricât de uscată ți s-ar părea, iar harul lui Dumnezeu va face restul.
Vrei mai multe rețete delicioase?
Urmărește-ne pe Facebook pentru rețete noi în fiecare săptămână.