America a fost numită după exploratorul Amerigo Vespucci, nu după Columb.
Întreabă pe oricine cine a dat numele Americii și aproape sigur îți va răspunde „Columb”. Pare logic, doar el a descoperit-o, nu? Ei bine, aici se ascunde una dintre cele mai mari nedreptăți din istoria descoperirilor geografice. Adevărul te va surprinde. America a fost numită după exploratorul Amerigo Vespucci, nu după Columb. Un navigator italian …